طرح دانش

موسسه خیریه شاهد در حال حاضر چهار طرح حمایتی برای مددجویان خود دارد. این طرح‌های چهارگانه با توجه به نیازسنجی از اصلی‌ترین نیازهای افراد تحت پوشش طی دوازده‌ سال انجام و تکمیل شده است.
این چهار طرح با عناوین طرح حامی، طرح دانش، طرح سلامت و طرح معلولین شناخته می‌شوند.
در این مطلب به معرفی طرح "دانش" خواهیم پرداخت. شعار موسسه خیریه شاهد این است که «هرگاه طفلی باسواد بشود، یک خانواده از فقر نجات پیدا خواهد کرد». این شعار، نشان از اهمیت سوادآموزی و تحصیلات در بین افراد تحت‌ پوشش، برای بنیان‌گذاران این موسسه می‌باشد.
از این‌رو با راه‌اندازی طرحی به نام «طرح دانش» در سال  ۱۳۹۳ ارتقاء سطح سواد و فرهنگ خانواده‌های محروم و بی‌بضاعت، سرلوحه کار موسسه خیریه شاهد قرار گرفت و بر آن شدند تا برای تحصیل و پیشرفت فرزندان عزیز افغانستان که ممکن است به دلیل محرومیت و فقر مالی از تحصیل باز بمانند تلاش ‌نمایند.
خدمات این طرح به دانش‌آموزان شامل هفت بخش می‌باشد که این موارد در ادامه معرفی می‌شوند.
۱- تأمین هزینه‌های عمومی تحصیل از جمله هزینه ثبت نام، هزینه کتب درسی، بیمه، لباس فرم، سرویس مدارس و نیز تهیه مایحتاج تحصیلی اعم از لوازم التحریر، کیف، کفش، لباس گرم، منابع کمک آموزشی و ... برای دانش‌آموزان تحت پوشش و غیر تحت پوشش نیازمند.
خدمات این طرح سالانه برای حدود ۳۰۰۰ دانش‌آموز افغانستانی در شهرهای مشهد مقدس، مهمانشهر تربت جام، کرمان، اصفهان، کابل، هرات و فراه ارائه می‌گردد.
۲- برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مشاوره تحصیلی، مشاوه روانشناسی فردی و گروهی برای دانش‌آموزان و والدین‌شان
۳- برگزاری مسابقات علمی-انگیزشی
۴- برگزاری اردوهای علمی-تفریحی
۵- برگزاری همایش‌ها و سیمنارهای انگیزشی
۶- اعطاء وام تحصیلی به دانشجویان نیازمند
۷- پرداخت شهریه دانشگاهی و هزینه پایان‌نامه دانشجویان نیازمند.

نمونه یکی از فعالیت‌های طرح دانش در مشهد مقدس در سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ برگزاری آزمون بین دانش‌آموزان بود.
این آزمون با هدف افزایش انگیزه و میل دستیابی به مدارج بالاتر و تخصصی تر علمی در بین دانش آموزان مقطع دهم تا دوازدهم سه رشته علوم تجربی، علوم انسانی و ریاضی و فیزیک برگزار شد. رقابت در این آزمون بین ۳۰۰ دانش‌آموز دختر و پسر افغانستانی در دانشگاه فردوسی مشهد صورت گرفت.
همچنین تقدیر از برگزیدگان این آزمون با اهداء تندیس یادبود و کمک هزینه تحصیلی در سالن تالار شهر مشهد با حضور خانواده‌های دانش‌آموزان برگزار شد.