طرح سلامت

موسسه خیریه شاهد در کنار فعالیت‌های معمول خیرخواهانه خود، چهار طرح حمایتی نیز برای مددجویان در نظر گرفته است. این طرح‌های چهارگانه با توجه به نیازسنجی بعمل آمده از اصلی‌ترین نیازهای افراد تحت پوشش و طی دوازده‌ سال انجام و تکمیل شده است.
این چهار طرح با عناوین طرح حامی، طرح دانش، طرح سلامت و طرح معلولین شناخته می‌شوند.

در این قسمت به معرفی طرح سلامت کودکان پرداخته خواهد شد که به اختصار طرح "سلامت" نامیده می‌شود.
کودکان ارزشمندترین دارایی آدمی می‌باشند و در عین اهمیت آسیب‌پذیرترین گروه سنی نوع بشر را تشکیل می‌دهند. در مسیر شکوفایی یک فرزند، عوامل متعددی موجب اختلال رشد ذهنی و جسمی کودکان می‌شود که شایع‌ترین آنها و شاید بتوان گفت قابل پیش‌گیری‌ترین آن، تغذیه نامناسب کودک و شیرخوار از بدو تولد تا پنج سالگی می‌باشد.
در این راستا، از آنجایی که متاسفانه خانواده‌های نیازمند، خود تغذیه کاملی ندارند احتمال اینکه شیرمادر کفاف نوزاد را ندهد بسیار زیاد است چرا که تغذیه مادر، خود در بسیاری از مواقع کامل نیست و اینکه این خانواده‌ها امکان فراهم آوردن مواد مغذی مکمل و اثرگذار در فرایند رشد کودک را دارا نیستند.
همچنین زمانی که کودک به سن غذا خوردن می‌رسد؛ به دلیل اینکه غذای خانواده‌های محروم معمولا مغذی نبوده، رشد کودک با اختلال مواجه خواهد شد. افسوس که نتیجه چنین وضعیتی، سوءتغذیه و یا عدم رشد و نمو مناسب برای نوزادان و کودکان این خانواده‌ها را رقم خواهد زد.
در بین خانواده‌های بی‌بضاعت، خانواده‌هایی هستند که صاحب فرزندان دو و یا سه قلو شده‌اند ولی شرایط نامساعد اقتصادی آن‌ها، باعث شده که نسبت به آینده کوتاه‌مدت و بلندمدت فرزندان‌شان دچار دغدغه شوند و این مساله به بار بسیار سنگینی بر دوش این خانواده‌های شریف اما نیازمند تبدیل شود؛ لذا موسسه خیریه شاهد با اجرای این طرح قصد دارد گامی برای ایجاد یک زندگی شاد و سالم برای نوزادان و کودکان آسیب‌پذیر بردارد.  
موسسه خیریه شاهد، ضمن ارائه خدماتی که تاکنون به خانواده‌های محروم ارائه داده است، خوشبختانه موفق شده است با همت و پشتوانه خیرین خیرخواه و خیراندیش، "طرح سلامت" را در اوایل سال ۱۳۹۵ طرح‌ریزی و به مرحله اجرا درآورد.
در این طرح، ابتدا نوزادانی که به دلیل فقر، از تغذیه با شیر مادر محروم هستند شناسایی می‌شوند. سپس در گام دوم و با درنظر گرفتن کمک‌های مالی اختصاصی برای هریک از خانواده‌ها، تلاش می‌شود شرایط بهینه در جهت سلامتی و تغذیه‌ مناسب این نوزادان برداشته شود.
بغیر از نوزادان، کودکانی که از بدو تولد یا در سال‌های ابتدایی زندگی خود، دچار معلولیت و یا بیماری شده‌اند و نیاز به حمایت‌های مالی مستقیم و غیرمستقیم دارند نیز در زمره سایر حمایت‌شوندگان طرح سلامت موسسه خیریه شاهد قرار می‌گیرند.
خدمات این طرح بدین شرح است:
- توزیع ماهانه شیر خشک
- ویزیت رایگان دکتر متخصص کودکان
- پرداخت نقدی بابت کمک تغذیه (همزمان با شش ماهگی نوزادان و لزوم استفاده از غذای کمکی تا سن دوسالگی)
- پرداخت هزینه شهریه مدارس دانش‌آموزان استثنایی
- پرداخت هزینه ایاب و ذهاب دانش‌آموزان مدرسه استثنایی
- پرداخت هزینه کلاس¬های گفتار درمانی
- پرداخت هزینه کار درمانی (تمرینات، فیزیوتراپی)
- خریدن وسایل کار درمانی برای کودکان معلول جسمی
- معرفی به پزشکان متخصص و پرداخت هزینه ویزیت و هزینه آزمایش‌ها، سونوگرافی و رادیولوژی و غیره.