طرح معلولین

موسسه خیریه شاهد در حال حاضر چهار طرح حمایتی برای مددجویان خود دارد. این طرح‌های چهارگانه با توجه به نیازسنجی از اصلی‌ترین نیازهای افراد تحت پوشش و طی دوازده‌ سال انجام و تکمیل شده است.
این چهار طرح با عناوین طرح حامی، طرح دانش، طرح سلامت و طرح معلولین شناخته می‌شوند.
در این مطلب به معرفی طرح معلولین خواهیم پرداخت. تاریخ آغاز این طرح به دی ماه ۱۴۰۰ باز می‌گردد و تمرکز آن بر حمایت از خانواده‌هایی است که عضوی از آن خانواده به هر نحوی دچار معلولیت شده است.
از زمان آغاز طرح معلولین تا اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲، تعداد ۹۲ خانواده تحت حمایت قرار گرفته‌اند که در میان آن‌ها ۱۰۲ معلول(توان‌خواه) به زندگی مشغولند.
از دیگر نکات قابل اشاره در مورد این طرح از سری طرح‌های چهارگانه خیریه شاهد، این است که تا به امروز ۵۶ حامی از داخل و خارج از ایران، مبلغی را بصورت ماهانه بعنوان کمک‌هزینه معیشتی به تعداد ۶۳ خانواده دارای افراد معلول(توان‌خواه) پرداخت می‌کنند.
کمک‌های مؤسسه شاهد به نفرات تحت پوشش دارای معلولیت یا به صورت نقدی پرداخت و یا بصورت غیرنقدی در قالب ملزومات زندگی شامل ویلچر، ماشین لباس‌شویی، یخچال، کولر، تلویزیون و موارد مشابه اهدا شده است.
همچنین از دیگر خدمات این بخش، اعزام تعداد ۲۶ نفر از معلولین(توان‌خواهان) به همراه یک نفر دیگر از اعضای خانواده هر فرد دارای معلولیت به سفر عتبات عالیات کربلای معلی در اربعین سال ۱۴۰۱ به همراه کاروان تحت عنوان "حرم تا حرم" به مدت ۸ شبانه روز و از طریق مرز هوایی می‌باشد.
اجرای برنامه‌های فرهنگی-تفریحی از جمله برگزاری جشن همدلی ۱ در پارک کوهسنگی مشهد و برگزاری جشن همدلی  ۲ در باغ‌های حومه شهر مشهد، فراهم نمودن تشرف معلولین(توانیابان) به حرم مطهر رضوی و پذیرایی در مهمانسرای حضرت، برگزاری مراسم ضیافت افطار با حضور افراد دارای معلولیت و خانواده‌های محترم‌شان در بازار ملل مشهد و نیز تشکیل دورهمی شب‌های یلدا در منازل آنان، از دیگر خدمات و برنامه‌های این طرح تا به امروز بوده است.
هدف از برگزاری موارد فوق همواره این بوده است که توان‌خواهان و خانواده‌های آنان که متاسفانه به واسطه نقص عضو و یا مشکلات‌شان از حضور در اماکن عمومی و برنامه‌های تفریحی محروم  بوده‌اند، لحظات شاد و مفرحی را تجربه نماید.
همچین در پایان لازم به ذکر است که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های این بخش، خرید یک قطعه زمین به مساحت ۴۷۰۰ متر مربع در اطراف شهر مشهد واقع در منطقه شهید شوشتری به منظور ساخت مسکن برای رفاه افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان با امکانات و تجهیزات مهندسی شده متناسب با نیاز معلولین(توان‌خواهان)، به ارزش مالی ۱۱.۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان اشاره کرد که هم اکنون در مرحله آماده‌سازی زیر بنا و امکانات آن می‌باشد.